08/03/10 15u36
Voor het begin van de Tweede Wereldoorlog zouden leden van de Hitlerjügend bij zogenaamd onschuldige fietstochten doelwitten in Engeland verkend hebben. Dat vermoedde de Britse geheime dienst in elk geval, zoals bleek uit in Londen gepubliceerde documenten.
Omgeving in kaart brengenVolgens de rapporten uit 1937 hadden de Duitse jongeren mogelijk de opdracht gekregen om wegen, bruggen en dorpen exact in kaart te brengen. Met die waarnemingen konden ze "op een dag tot het welzijn van het vaderland hebben kunnen bijdragen".
Contacten beperkenDe Britse geheime dienst vond weliswaar geen rechtstreekse bewijzen voor spionageplannen, maar de politie had de opdracht gekregen elk nieuwe groep Duitse fietsers onmiddellijk te melden. Bovendien werd getracht de toenemende contacten tussen Britse padvinders en de Hitlerjugend in te perken, zo blijkt uit de documenten.
Zo waren er tijdens de fietstochten ontmoetingen tussen Engelse en Duitse jongeren, waarbij de gastheren ook naar Duitsland werden uitgenodigd. Hoge vertegenwoordigers van de jeugdorganisaties stonden voor het uitbreken van de Tweeede Wereldoorlog in 1939 met elkaar in contact, om de uitwisseling tussen de jongeren te bevorderen. De stichter van de Britse scoutsbeweging, lord Baden-Powell, zou zelfs voor een gesprek met Hitler uitgenodigd geweest zijn. Of ze elkaar daadwerkelijk ontmoet hebben, is tot op vandaag niet bekend. (belga/svl)