dossier

Durban 2011

Amerikanen geloven weer in global warming

16/09/11, 12u36

En toch vinden de Republikeinse presidentskandidaten het een grap

© photo news

Er geloven weer meer Amerikanen in global warming. Een poll van Reuters en Ipsos onthulde dat 83 procent van de Amerikanen gelooft dat onze planeet opwarmt. Vorig jaar was dat 75 procent.

  • Overstromingen...
    Overstromingen... © ap
  • Stormen...
    Stormen... © ap
  • Extreme sneeuwval...
    Extreme sneeuwval... © ap
  • En droogte... de Amerikanen zagen het allemaal in 2011.
    En droogte... de Amerikanen zagen het allemaal in 2011. © ap
  • Toch gelooft de Republikeinse favoriet Rick Perry er niet in.
    Toch gelooft de Republikeinse favoriet Rick Perry er niet in. © afp
De Amerikaanse bevolking werd mogelijk beïnvloed door het ongeloof bij de Republikeinse presidentskandidaten. Die zijn er in hun debatten van overtuigd dat fossiele brandstoffen de planeet niet opwarmen. Enkel Jon Huntsman is die mening niet toegedaan. De huidige koploper in de polls, Rick Perry, beschuldigt wetenschappers van manipulatie van klimaatgegevens. Michele Bachmann omschrijft de klimaatverandering dan weer als een grap.

Die houding zet Amerikanen net aan tot nadenken, zegt professor Jon Krosnick van de universiteit Stanford. Daarnaast kreeg de bevolking te horen dat 2010 samen met 2005 het warmste jaar was sinds het begin van de metingen in de jaren 1880. Dit jaar leverde dan weer een record op wat de kosten van natuurrampen in de VS betreft. Onlangs zaaide orkaan Irene nog vernieling langs de oostkust. Zo'n orkanen zouden volgens wetenschappers frequenter worden door de klimaatverandering.

Verkiezingen
Vreemd genoeg is global warming net een discussiepunt waarover aanhangers van de Republikeinen en de Democraten het redelijk eens zijn. Zo'n 72 procent van de Republikeinen gelooft erin, bij de Democraten is dat 92 procent. Global warming zal zonder twijfel een rol gaan spelen tijdens de presidentsverkiezingen van volgend jaar. Ongeveer 15 procent van de stemmers beschouwt het als hun belangrijkste bezorgdheid voor de verkiezingen.

Als president Barack Obama zich als milieukandidaat kan manifesteren, zal hij een groot voordeel hebben tegenover zijn Republikeinse tegenstander, aldus Krosnick. Tenzij een Republikein zijn/haar standpunt kan afzwakken, want dan beschikt Obama niet over een goed rapport na het mislukken van zijn Amerikaans klimaatplan. Krosnick voorspelt dat global warming in het tweede geval op de achtergrond zal verdwijnen tijdens de campagnes.

Van alle Amerikanen die in global warming geloven denkt 71 procent dat de opwarming veroorzaakt wordt door de mens. Daarnaast schrijft 27 procent het toe aan natuurlijke factoren. De poll merkte op wel dat de ontkenners veel sterker in hun standpunt geloven dan vorig jaar. (gb)
mailIcon print | Meer bookmarks |
Aan het laden...