De leiders van de APEC (Aziatisch-Pacifische Economische Samenwerking) hebben vandaag in Singapore beloofd om de economische herstelplannen te ondersteunen totdat er sprake is van een duurzame groei. Bovendien willen ze een ambitieus resultaat op de klimaattop in Kopenhagen. Na hun tweedaagse top besloten de 21 leiders, onder wie Amerikaans president Barack Obama en zijn Chinese ambtgenoot Hu Jintao, dat de wereldeconomie zich in een fase van herstel bevindt, die geleid wordt door de regio van Azië-Pacific.
Totdat er sprake is van een duurzaam herstel, vinden ze het bovendien nodig om een herstelbeleid aan te houden. Dat staat te lezen in de eindresolutie van de twintigste top van de APEC. Enorme relanceplannen, die al honderden miljarden dollars opslorpten, hebben geholpen om de basis voor het herstel te leggen, maar dat herstel is nog niet solide, oordeelden ze. De APEC-top, die meer dan de helft van het mondiale bbp vertegenwoordigt, riep daarenboven op om het protectionisme af te weren en om de open markten te beschermen.
Ambitieus resultaat
Drie weken voor de klimaattop in Kopenhagen hebben de leiders hun engagement voor ambitieus resultaat in Kopenhagen bevestigd. De slottekst van de top bevatte echter geen enkele belofte in de vorm van een concreet streefcijfer voor de uitstoot van broeikasgassen. Deens premier Rasmussen, die gastheer is van de klimaattop, was nochtans op verrassingsbezoek gekomen bij de APEC-top om hen aan te zetten om een minimumconsensus uit te dokteren. Bij de APEC behoren de drie landen met de grootste uitstoot: China, de VS en Indonesië. (afp/adv)

© De Persgroep Digital - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.
Volg het nieuws op onze zustersite in Nederland www.volkskrant.nl.