dossier

Wetstraat

Preformatie op sterven na dood

03/09/10 06u50
  •  Ik blijf het maximum doen wat menselijk mogelijk is. Maar ik ben ook maar een mens  
    Preformateur Di Rupo
DM update  Het pessimisme over het welslagen van de regeringsvorming neemt hand over hand toe. Een 'ultiem voorstel' dat preformateur Elio Di Rupo (PS) aftoetst, lijkt niet van aard om indruk te maken op de N-VA. Een gesprek tussen Di Rupo en Bart De Wever leverde weinig op.

Van een pokerspel is de preformatie veranderd in een uitputtingsslag. Niemand lijkt nog te geloven in een goede afloop, maar niemand wil voorlopig als eerste de handdoek in de ring gooien. Vandaag wordt voortgepraat. Ook gisteren wou preformateur Di Rupo dus nog niet de mislukking van zijn opdracht vaststellen, al klinkt in zijn toon wel de wanhoop door.

"Tot de laatste seconde zal ik het maximum doen wat menselijk mogelijk is. Maar ik ben ook maar een mens, dus ik kan niet verder gaan dan wat ik kan geven. Ik heb alles gegeven en zal nog een beetje meer geven", zuchtte een gekwelde Di Rupo bij het buitengaan op het kabinet van Waals minister Marcourt (PS), waar hij een gesprek had met N-VA-voorzitter De Wever. Van dat 'gesprek van de laatste kans' werd vooraf veel verwacht, maar een doorbraak kwam er alweer niet. Het twee uur durend gesprek zou vooral een therapeutische sessie geweest zijn, om de lucht wat te laten opklaren tussen de twee tenoren. Over een nieuw afgelijnd compromisvoorstel over de koppeling van de financiering van Brussel aan de herziening van de financieringswet zou zelfs nauwelijks gesproken zijn.

Meerdere bronnen bevestigen nochtans dat Di Rupo wel degelijk zo'n voorstel op zak heeft. Zo zou hij ermee kunnen leven dat Brussel voorlopig slechts 250 miljoen per jaar krijgt en nog eens 250 zodra daarover binnen de financieringswet een akkoord is. De besteding van dat geld zou ook meteen toegewezen worden, zodat het beeld van een 'blanco cheque' aan Brussel ontzenuwd wordt. Tegelijk zou een expertengroep al vervroegd aan de slag gaan met de hervorming van de financieringswet, en zouden nog voor de regering gevormd is de eerste voorstellen op tafel moeten liggen. Dat zou ook met zoveel woorden op papier gezet worden. (MJ/TP/BE)