23/11/09, 20u16
Jean-Luc Dehaene
dm UPDATE
Koninklijk verkenner Wilfried Martens en de voorzitters van de meerderheidspartijen kwamen vanavond niet tot een akkoord over de communautaire impasse, en zetten morgen hun gesprekken voort. Mogelijk komt er een werkgroep met twee vertegenwoordigers per partij die verslag uitbrengt aan de premier en de partijvoorzitters. Ex-premier Jean-Luc Dehaene zou Yves Leterme bijstaan.
De verdeling van de posten stelt naar verluidt geen probleem. Het lijkt een uitgemaakte zaak dat de Vlaamse christendemocraten de portefeuille Buitenlandse Zaken mogen behouden. Huidig minister van Overheidsbedrijven en Ambtenarenzaken en vicepremier Steven Vanackere zou in pole position liggen om de job van Yves Leterme over te nemen.
B-H-VWat nog niet in kannen en kruiken is, is de manier waarop B-H-V moet worden aangepakt. Om te vermijden dat Yves Leterme nog maar eens kleerscheuren oploopt, zou Martens hebben voorgesteld eerst een werkgroep in het leven te roepen met een aantal wijzen zoals Jean-Luc Dehaene (CD&V), Louis Michel (MR), vader Melchior Wathelet (cdH), Philippe Moureaux (PS) en Guy Verhofstadt (Open Vld). Die groep zou dan drie maanden overleggen, waarna Leterme op het einde de knopen zou doorhakken.
Niet iedereen is het daar echter mee eens. Vooral de liberalen - zowel Open Vld als MR - willen dat Yves Leterme meteen zijn gewicht als eerste minister in de schaal werpt om tot een akkoord te komen, en dat binnen de meerderheid dus onderhandelingen worden aangeknoopt.
Leterme zou nu toch bereid zijn om in die werkgroep te stappen. Als voorwaarde eist hij wel dat de Franstalige liberalen zich engageren om tot een akkoord te komen over B-H-V.
Andere voorstellenNaar verluidt liggen nog verschillende voorstellen op tafel, waarin Jean-Luc Dehaene een belangrijke rol zou spelen. In elk geval ligt de eindverantwoordelijkheid bij de premier en de voorzitters van de meerderheidspartijen. Ofwel worden zij bijgestaan door een werkgroep waarin twee vertegenwoordigers per partij zitten, en waarin Dehaene de stuwende kracht is, ofwel krijgen ze door Dehaene een voorstel voorgelegd dat het resultaat is van een reeks consultaties met verschillende leden van de meerderheid.
Het is nog niet duidelijk wat het precies gaat worden, maar volgens sommige bronnen zou het wel eens snel kunnen gaan indien een van de voorgestelde formules aanslaat. Vooraleer morgen opnieuw aan tafel te gaan zitten, wordt vanavond mogelijk nog druk overlegd. Vraag is of Dehaene dit zelf ziet zitten, en of de MR FDF-voorzitter Olivier Maingain als onderhandelaar naar voor gaat schuiven, iets waar vooral CD&V van huivert.
Maingain heeft vandaag nog eens herhaald dat een akkoord over B-H-V pas mogelijk is als Brussel wordt uitgebreid. "Ik kan begrijpen dat Vlaamse gemeenten uit het kiesarrondissement B-H-V treden om toegevoegd te worden bij de kiesomschrijving Leuven, maar dan moeten ze aan Vlaamse kant ook begrijpen dat er ook gemeenten binnen Brussel worden gevoegd", zegt Maingain. (belga/mvdb/sam)