dossier

Reisblog Debbie Pappyn

Nuuk - minihoofdstad met maxiproblemen

16/08/10 16u04

Op DeMorgen.be blogt reisjournaliste Debbie Pappyn over de kunst van het reizen. Reisnieuwtjes die je nergens anders leest, tips en tricks voor tijdens het reizen en persoonlijke bedenkingen over het steeds onderweg zijn. Happy travels!

  •  Kinderen, jongeren en zelfs ouderen hangen doelloos rond in de straten van Nuuk, in de ogen een verdwaasde blik. De verpauperde, communistisch uitziende appartementsblokken stralen een extreme tristesse uit  
Als je voor de eerste keer een land bezoekt, moet je - zeker met een job als de mijne - de hoofdstad gezien hebben. Het is niet eerlijk om bijvoorbeeld naar Kenia af te reizen, te landen in Nairobi en meteen door te vliegen naar een comfortabel safarikamp zonder de moeite te doen om iets van de stad te zien.

Dit voornemen bracht me al in erg vreemde steden die jammer genoeg niet altijd in mijn top vijf belanden. Een beetje zoals Nuuk, de hoofdstad van Groenland. Sinds we hier zijn, ruilden we een extreem blauwe lucht in voor chronisch grijs en mist.

De sfeer in Nuuk doet me bizar genoeg denken aan Lusaka, de hoofdstad van Zambia. Kinderen, jongeren en zelfs ouderen hangen doelloos rond in de straten, in de ogen een verdwaasde wazige blik. De verpauperde, communistisch uitziende appartementsblokken stralen een extreme tristesse uit, zodat je zelf ook wat minder gelukkig rondloopt. Deze monotone grijze blokken waar de verf van afbladdert, staan in schril contrast met de kleurrijke houten huisjes die we elders in Groeland zagen.

De appartementsblokken zijn het resultaat van een sociaal project in de jaren 1960. De overheid besloot toen om kansloze, arme gezinnen uit het platteland naar de hoofdstad te verhuizen. Het resultaat was niet positief. Mensen werden uit hun vertrouwde omgeving weggerukt, in de gezinnen kwamen sociale problemen, drankmisbruik, werkeloosheid. De gezinnen hadden weinig kans op een betere toekomst.

Veel van deze problemen zijn er nu nog steeds. Op zaterdagavond loopt er na negen uur bijna niemand meer nuchter door de straten. Schreeuwende feestvierders zien we tot in de vroege uurtjes. Er is vandalisme en extreem jonge meisjes en jongens zijn er vaak te dronken voor hun leeftijd.

Ik heb ook het gevoel dat je hier als toerist wordt uitgemolken. Het enige "deftige" hotel van de stad, 'Hans Egede', vraagt veel te veel geld voor een gedateerde kamer waar het "maar" 37 euro kost voor 3 uur internet... aan maximum 10 kb/sec. "Tsja, we zijn in Groenland, zo is het nu eenmaal", is het antwoord als we hierover klagen. In een bar wat verder in de straat betaal je 20 euro voor vijf uur internet aan 100 kb/sec.

Bovendien bevindt het hotel zich langs de enige drukke baan van Groenland. Een goede nachtrust kan je hier vergeten. Een boottocht naar de gletsjer kost bijna 200 euro. Voor die prijs vlieg je op andere plaatsen in Groenland met de heli naar de ijskap. Nuuk wordt soms door grote cruiseboten aangedaan. Zoals onlangs door de Costa Luminosa die duizenden toeristen uitspuwde in het stadje van 16.000 inwoners.

Wil je Nuuk per se bezoeken, dan is een beter om een appartementje te huren en dure excursies zoals helikoptervlucht of boottocht uit te stellen tot wanneer je in andere delen van Groenland bent. Bezoek Nuuk omdat het de hoofdstad van Groenland is, de 'power house'. Er is een goed museum, een cultureel centrum, winkels, enkele bars en restaurants en een charmante waterkant. Er is weliswaar nog veel 'power' nodig om alle problemen hier op te lossen. Maar daar moeten we als Belg niet teveel over piepen.

Debbie Pappyn