27/10/11, 19u24
Ontslagnemend minister van Justitie Stefaan De Clerck (CD&V).
© belga
De hervorming van Justitie waarover de zes onderhandelende partijen een akkoord bereikt hebben, zal de efficiëntie van het gerecht ten goede komen. Dat heeft Stefaan De Clerck verklaard, minister van Justitie. Elementen zoals de halvering van het aantal arrondissementen zijn zaken die hij destijds reeds heeft voorgesteld heeft, aldus de minister.
"Ik denk dat het (akkoord) in grote mate geïnspireerd is op het plan dat ik heb ontwikkeld en dat eigenlijk ook al goedgekeurd was de dag voor de val van de regering in april 2010", aldus De Clerck. Zo zijn een aantal elementen "hernomen": de halvering van het aantal gerechtelijke arrondissementen en de nieuwe beheers- en managementsstructuren in die arrondissementen.
"Grotere kritische massa""Ik denk dat dit de dienstverlening, de toegankelijkheid en snelheid van justitie, sterk zal verbeteren", aldus de minister. Door het aantal arrondissementen terug te dringen, komt er een "grotere kritische massa": meer magistraten en personeel in een kieskring.
Dat de arrondissementen een 'manager' krijgen die zal instaan voor zaken zoals ICT, gebouwen en ondersteunend personeel is een goede zaak. "Vooral op het niveau van het management, de organisatie van Justitie, loopt het verkeerd", klonk het. "Ik denk dat wij, tot nu toe, een beetje de trein van de 21e eeuw gemist hebben." Met ICT en een beter personeelsbeleid kunnen in weinig tijd veel stappen genomen worden. De minister hoopt dat alle magistraten en het personeel dit nu zullen aanvaarden.
Alle straffen uitvoeren, ook de korteDe justitieminister zegt nog dat het "zeer realistisch is" om alle straffen, dus ook de korte, effectief uit te voeren, bijvoorbeeld via elektronisch toezicht. Die efficiëntie bij de strafuitvoering moet er komen, klonk het.
Volgens De Clerck is het "heel realistisch" dat het plan nu uitgevoerd wordt, ook als er bespaard dient te worden. Formateur Elio Di Rupo heeft steeds gezegd dat "voor veiligheid en justitie budgettair een uitzondering moet kunnen gemaakt worden". "Ik ga ervan uit dat de middelen die nodig zijn, ter beschikking zullen worden gesteld." (belga/adha)