dossier

De Formatie

Spreekverbod voor Di Rupo

Marjan Justaert − 30/05/11, 06u00

Operatie formateur legt onderhandelingen stil

© belga

dm UPDATE Terwijl de regeringsonderhandelingen zich naar de gênante eerste verjaardag van de verkiezingen slepen, worden de gesprekken andermaal stilgelegd. Formateur Elio Di Rupo (PS) is een week buiten strijd door een operatie aan de stembanden.

Uitgerekend de media deden de PS-voorzitter na zijn persconferentie op 17 mei beseffen dat er wel degelijk een probleem is met zijn stem. De kersverse formateur liet toen een opmerkelijk hees stemgeluid horen. "Zijn stem is moe", verklaarde zijn entourage toen, maar voor de zekerheid ging Di Rupo op controle. Onderzoek wees uit dat de pijn van een gezwel op de rechterstemband komt en zo snel mogelijk behandeld moet worden. Woensdag gaat hij onder het mes, daarna moet hij een week zijn mond houden. Letterlijk.

Gevolg is dat de momenteel meest onmisbare figuur aan de onderhandelingstafel de onderhandelingen dus de facto niet kan leiden. "Het is niet heel erg, maar zijn dokter heeft hem toch verboden om de ingreep uit te stellen", aldus Di Rupo's woordvoerder. "Het gaat om ééndagschirurgie, maar wel onder volledige verdoving."

Vandaag en morgen voert Di Rupo nog zijn agenda uit: na het PS-partijbureau ontvangt hij cdH-voorzitster Joëlle Milquet, 's anderendaags is het de beurt aan Jean-Michel Javaux (Ecolo) en Wouter Van Besien (Groen!). Na zijn operatie gebruikt hij de feestdag donderdag om te recupereren, vrijdag of zaterdag wil hij alweer aan de slag.

"Hij zal via e-mail, sms en documenten communiceren met de partijvoorzitters", vervolgt zijn woordvoerder. "En de experts van onze partij gaan uiteraard volop aan de slag met de cijfers van het Monitoringcomité zodra we die ontvangen. Zij zullen met de collega's van andere partijen een hele reeks maatregelen becijferen."

Wat Di Rupo precies heeft, heet in medische termen een 'angioom'. "Dat ziet eruit als een gezwel maar het is in feite een woekering van bloedvaten", legt Wivine Decoster van het Stemcentrum van de KU Leuven uit. "Het zorgt ervoor dat de rand van de stemband niet meer egaal is en dat heeft invloed op het spreken". Ernstig is het doorgaans niet, maar het is wel veel minder courant dan bijvoorbeeld knobbeltjes op de stembanden. Meestal gaat het om een aangeboren afwijking. "Het kan goed zijn dat Di Rupo hier al vaker last van had, maar nu pas naar de dokter is gegaan", zegt Decoster.

Begrip van partijvoorzitters
Ongeveer gelijktijdig met zijn herverkiezing als PS-voorzitter - enige kandidaat Di Rupo haalde bijna 97 procent van de stemmen - kreeg de man uitsluitsel over de operatie. Hij bracht gisteren zelf de andere partijvoorzitters op de hoogte, die stuk voor stuk begrip toonden voor de situatie. CD&V-voorzitter Wouter Beke hoopte dat Di Rupo "spoedig zou herstellen", Bart De Wever (N-VA) wenste hem "veel sterkte".
mailIcon print | Meer bookmarks |