dossier

Financiële crisis

Vakbonden brengen verwachtingen crisisbeleid over aan premier

23/03/09, 12u59
Vertegenwoordigers van de drie vakbonden zijn vanmorgen bij premier Herman Van Rompuy langs geweest om hem de verwachtingen over te maken van de werknemers met het oog op de bijeenkomst van de G20 in Londen op 2 april. Op die top zullen de crisis en de regulering van de financiële markten centraal staan.

Wereldwijde actie
"De banken en de regeringen gaan niet alleen de oplossing voor de crisis vinden. We willen dat ook de sociale partners aanwezig zijn, want de oplossingen zijn van velerlei aard", verklaarde de algemene secretaris van de socialistische vakbond ABVV, Anne Demelenne, bij haar aankomst aan de Wetstraat 16.

Het initiatief van de vakbonden kadert in een wereldwijde actie die wordt gecoördineerd door het Internationaal Vakverbond en het Europees Vakverbond (EVV). Doel is de politieke wereld de Verklaring van Londen over te maken. Dat is een eisenbundel van de vakbonden die werd uitgewerkt naar aanleiding van de G20-top en waarin hun eigen pistes om uit de crisis te raken opgelijst staan.

Toename werkloosheid
Een laissez-faire-houding is volgens John Monk, secretaris-generaal van het EVV, geen optie meer. "De markt is niet zelfregulerend. De sociale protestbewegingen die uiting geven aan de woede onder de Europese burgers, nemen toe. Het is een gegeven dat de leiders niet meer naast zich neer kunnen leggen", aldus Monks.

De vakbonden maken zich vooral zorgen over de toename van de werkloosheid tijdens de eerste maanden van het jaar. Ze vrezen dat het rampscenario van de Internationale Arbeidsorganisatie, dat gewag maakt van een wereldwijde toename van het aantal werklozen met 50 miljoen dit jaar, ruimschoots zal worden overschreden.

"We vrezen dat de voorgestelde oplossingen (op de G20) niet zullen volstaan", aldus nog Demelenne. Zij betreurt dat de buitengewone Europese top rond werkgelegenheid op 7 mei werd geannuleerd.

Gecoördineerd relanceplan
De bonden willen dat er een gecoördineerd relanceplan het levenslicht ziet op Europees niveau, of zelfs indien nodig op internationaal vlak, veeleer dan een optelsom van nationale plannen. "We hebben vandaag nood aan een echt Europees budget", vindt algemeen secretaris Claude Rolin van het ACV. "De crisis dwingt ons tot meer Europa, want het gevaar schuilt bij het protectionisme", luidt het.

Na hun bezoek aan Van Rompuy, trekken de vakbonden begin deze namiddag naar de voorzitter van de Europese Commissie, José Manuel Barroso, om het dezelfde boodschap over te maken. (belga/ka)
mailIcon print | Meer bookmarks |
Aan het laden...