Opel heeft een reddingsplan klaar om het merk gedeeltelijk los te koppelen van de noodlijdende moederholding General Motors. De autobouwer heeft daar wel 6,3 miljard euro steun voor nodig en moet zelf nog eens 950 miljoen euro besparen. De Vlaamse regering wil zo snel mogelijk met de Duitse regeringen overleggen hoe Opel Antwerpen in die Europese structuur past.
Het reddingsplan voor Opel werd gisteren goedgekeurd door de raad van toezicht. De redding ligt volgens topman Carl-Peter Forster in een zelfstandige Europese entiteit. Moederconcern General Motors houdt nog altijd een meer dan belangrijke vinger in de pap, maar is bereid om tot de helft van Opel af te staan.
Om op eigen benen te kunnen staan heeft Opel volgens Forster 6,3 miljard euro nodig: 3 miljard van General Motors en 3,3 miljard van Europese overheden. Duitsland zal het leeuwendeel van dat bedrag moeten ophoesten. Maandag legt Opel het reddingsplan voor aan bondskanselier Angela Merkel. De Duitse bondsregering heeft van meet af aan benadrukt dat een mogelijke miljardeninjectie in Opel afhangt van de inhoud van het reddingsplan.
Om de overlevingskansen van Opel Antwerpen gaaf te houden is ook de Vlaamse regering bereid geld te pompen in de nieuwe Europese structuur. Minister-president Kris Peeters (CD&V) stuurde gisteren vanuit New York meteen een brief naar de vier Duitse deelregeringen die net als Vlaanderen een Opelfabriek op hun grondgebied hebben staan. Peeters wil zo snel mogelijk zijn vier collega's ontmoeten. "We moeten nu afwachten hoe het reddingsplan in Duitsland onthaald wordt. Maar als dat land het licht op groen zet voor een zelfstandig Opel, is het enorm belangrijk voor de fabriek in Antwerpen dat Vlaanderen zo snel mogelijk bij de gesprekken betrokken wordt."
Naast de miljardensteun van General Motors enerzijds en financiële injectie van de Europese overheden anderzijds wacht Opel nog een derde, zo mogelijk nog grotere hindernis. Het reddingsplan bepaalt dat de autobouwer zelf 950 miljoen euro moet besparen. Forster hamerde erop dat de lonen sowieso altijd moeten dalen, in welk besparingsplan dan ook. De Opeltopman zei dat de herstructurering gepaard zal gaan met een "zo minimaal mogelijke impact op jobs", maar desgevraagd wilde hij fabriekssluitingen niet uitsluiten.
Toch reageren de vakbonden positief op het reddingsplan voor Opel. "We hebben vooral onthouden dat Forster zoveel mogelijk jobs wil sparen, dat heeft hij voordien nooit gezegd", klinkt het bij Rudi Kennes (ABVV). "We blijven ervan overtuigd dat Opel 950 miljoen kan besparen zonder gedwongen ontslagen en zonder fabriekssluitingen."
Forster maakt zich sterk dat Opel als zelfstandige Europese entiteit opnieuw winstgevend kan zijn tegen 2011. "Maar dan moeten we alle drie de delen van het reddingsplan uitvoeren. Anders krijgen we nooit een leefbaar bedrijf." (Jeroen Verelst en Gorik Van Holen)

© De Persgroep Digital - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.
Volg het nieuws op onze zustersite in Nederland www.volkskrant.nl.