dm UPDATE
De stabilisatie van de wereldeconomie staat bovenaan het prioriteitenlijstje van de G7, de groep van zeven belangrijkste industrielanden. Dat staat in een gezamenlijke verklaring.
De G7-landen (Verenigde Staten, Duitsland, Italië, Japan, Canada, Groot-Brittannië en Frankrijk) kwamen gisteren en vandaag samen in Rome om de financiële crisis aan te pakken.
Gisteren nog werden nieuwe verontrustende cijfers over de Europese economie bekend. Zo bleek de Duitse economie in het vierde kwartaal met ruim twee procent te zijn gekrompen.
Stimuleren groei en werkgelegenheid
De G7 wil onder meer maatregelen nemen om economische groei en werkgelegenheid te stimuleren. Verder moeten de kredietmarkten tot rust gebracht worden en willen de G7-landen voorkomen dat landen hun eigen economie gaan beschermen ten koste van andere landen.
Tegen protectionisme
Vooral dat dreigend protectionisme stuit de G7-landen tegen de borst. Het is geen oplossing, we moeten wel samen aan de oplossing werken, luidde het.
Maatregelen om afzonderlijke economieën te beschermen zullen de wereldwijde welvaart juist in de weg staan, waarschuwden de ministers van financiën. Ze onderstreepten daarbij ook het belang van hulp aan ontwikkelingslanden. Het moet voorkomen worden dat de armsten der wereld het hardst door de crisis worden getroffen.
Amerikaans debuut
De bijeenkomst betekende het internationale debuut van de Amerikaanse minister van Financiën Timothy Geithner, die in Rome werd geflankeerd door Ben Bernanke, voorzitter van het Amerikaanse systeem van centrale banken, de Federal Reserve.
Geithner vertelde hen waarom het Amerikaanse programma om de crisis te bezweren - kapitaalinjecties in banken en het stimuleringsplan van forse overheidsbestedingen gecombineerd met lastenverlichtingen- in zijn ogen het juiste recept is.
Goedgekeurd
In de slotverklaring van de G7-bijeenkomst werd goedkeuring uitgesproken voor beide maatregelen, waarover in de VS twijfel bestaat. Ook werd gesteld dat de zeven landen 'buitengewone maatregelen' hebben genomen om de crisis het hoofd te bieden. Wat gedaan zou moeten worden met de slechte producten waarmee veel banken opgezadel zitten meldde de verklaring niet.
Op de bijeenkomst werden geen grote nieuwe maatregelen verwacht, mede omdat in april een bijeenkomst van de G20 plaatsvindt. Dan zijn ook onder meer economische grootmachten China en India aanwezig. (belga/novum/edp)

© De Persgroep Digital - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.
Volg het nieuws op onze zustersite in Nederland www.volkskrant.nl.