dossier

Financiële crisis

Britten meer dan ooit tegen de euro

27/12/11, 16u12
© afp

Tien jaar na de invoering van de euro zijn de Britten er meer dan ooit tegen gekant. Ze denken het ergste vermeden te hebben door hun Britse pond te houden. Toch doet het land het verre van beter dan zijn buren.

Uit een onlangs uitgevoerde peiling blijkt dat 65 procent van de Britten denkt dat de euro gedoemd is te verdwijnen, terwijl maar 19 procent inzet op het voortbestaan van de eenheidsmunt. De vraag over een eventuele invoering van de euro hebben de opiniepeilers niet gesteld. Gezien de huidige context, zou dat ongepast geweest zijn.

"Het gaat slecht, maar wij staan tenminste buiten de eurozone", vatte de krant The Sunday Times het overheersende gevoel samen. "Zij die een hekel hebben aan Europa en de euro kunnen klinken en opscheppen dat ze van in het begin al gelijk hadden", gaat de krant verder.
 
Verenigd Koninkrijk
Gezien de huidige prestaties van het koninkrijk, lijken de voordelen van het monetaire isolement nochtans eerder beperkt. Volgens gegevens van de Europese Commissie zal het overheidstekort van Groot-Brittannië dit jaar groter zijn dan dat van Griekenland. De schuld komt uit op het niveau van Frankrijk, ondanks een ongezien bezuinigingsplan, terwijl de werkloosheid op het hoogste niveau in zeventien jaar staat. De inflatie tot slot komt twee keer hoger uit dan in de eurozone. Het land betaalt ook nog steeds de rekening van de crisis van 2008.
 
Toch beschikt het Verenigd Koninkrijk over een troef in vergelijking met zijn buren: een autonome centrale bank. De Bank of England injecteerde de voorbije jaren het equivalent van meer dan 300 miljard euro, terwijl de ECB veel minder bewegingsvrijheid heeft. Daarnaast profiteert ook de Britse export van de relatief goedkope pond. Die staat nu op een koers van ongeveer 1,15 euro, tegen 1,75 euro in mei 2000. (belga/gb)
mailIcon print | Meer bookmarks |
Aan het laden...