terug naar DeMorgen
Aanmelden Welkom | Afmelden
 
  • RSS
  • video
  • foto
  • tv
  • online krant
  • lezersservice
  • abonnement
De Morgen
  • Home
  • Nieuws
  • Sport
  • geld
  • Muziek
  • Opinie
  • Ecologie
  • Tech
  • Magazine
  • cultuur & media

  • Economie
  • Consument
dossier

Financiële crisis

Europese Commissie bevestigt dat exit uit eurozone niet kan

08/09/11, 15u47
© reuters. Olli Rehn

dm UPDATE Een exit of verwijdering uit de eurozone is niet mogelijk. Zo luidt zowel het politieke als juridische antwoord van de Europese Commissie op suggesties van de Nederlandse regering dat Griekenland uiteindelijk tot een vertrek uit de eurozone gedwongen zou kunnen worden.

"Een exit of verwijdering uit de eurozone is niet mogelijk volgens het verdrag van Lissabon. Deelname aan de eurozone is onherroepelijk", reageert de woordvoerder van eurocommissaris voor Economische en Monetaire Zaken Olli Rehn. Hij herhaalt dat een Griekse exit niet besproken wordt in het huidige debat over de aanpak van de eurocrisis.
 
Zware sancties
Bij monde van premier Mark Rutte eist Nederland zware sancties voor landen die er niet in slagen de Europese begrotingsregels te respecteren. Den Haag brak onder meer een lans voor de inhouding van Europese subsidies, het onder curatele stellen en het ontnemen van stemrecht.

Als een land zich niet onder curatele wil laten stellen, zo vervolgt de regering, zou het er voor moeten kiezen "gebruik te maken van de mogelijkheid uit de eurozone te treden". "Wie deel wil uitmaken van de eurozone moet zich aan de afspraken houden", klinkt het.

Focus
In een reactie zegt de Commissie alle bijdragen aan het debat te begroeten. "Maar tegelijkertijd is het belangrijkste dat we gefocust blijven op de uitvoering van de beslissingen van 21 juli (het tweede Griekse steunpakket en de hervorming van het Europese noodfonds, nvdr) en een akkoord over de sixpack", aldus de zegsman van Rehn.

De woordvoerder wijst erop dat die zes wetgevende voorstellen het Europees toezicht op de begroting en het economisch beleid al danig zullen versterken en uitbreiden en het mogelijk maken om sneller sancties uit te vaardigen tegen landen die de regels met voeten treden.

Sixpack
Onderhandelaars van het Europees Parlement en de lidstaten forceerden gisteren een doorbraak in de onderhandelingen over de sixpack. Er blijven wel nog twistpunten op tafel liggen, zoals de organisatie van hoorzittingen met ministers van Financiën in het EP en de aanpak van grote overschotten op de handelsbalans. De gesprekken worden mogelijk volgende week in Straatsburg hervat. De hoop bestaat dat de voorstellen eind deze maand gestemd kunnen worden.
 
Intussen groeit de nervositeit over de situatie in Griekenland. Vorige week onderbraken de experts van de Europese Commissie, de Europese Centrale Bank en het Internationale Monetair Fonds hun controlemissie in Athene omdat de regering onvoldoende vooruitgang had geboekt bij de uitvoering van de hervormingen die Griekenland heeft beloofd in ruil voor de financiële steun van de eurolanden en het IMF.
 
Nieuwe schijf voor Grieken
Deze maand zouden de geldschieters een nieuwe schijf moeten uitkeren aan Griekenland. De uitkering van de schijven, zo herhaalde de woordvoerder van Rehn, is steeds gekoppeld aan voorwaarden. Volgens de zegsman zullen de experts in de loop van volgende week terugkeren naar Griekenland maar een precieze datum is nog niet vastgelegd. Dat hangt volgens hem vooral van de Griekse regering af. (belga/sam)

  • Als eerste op de hoogte van nieuws en leuke aanbiedingen? Meld u aan voor de nieuwsbrieven van De Morgen
mailIcon print | Meer bookmarks |
Aan het laden...
dossier

Financiële crisis

Lees het volledig dossier »

    verwant nieuws

  • Bolkestein: "Griekenland moet uit muntunie stappen" Bolkestein: "Griekenland moet uit muntunie stappen" - 03/09/11
  • Van Rompuy: "Exit Grieken uit eurozone onbespreekbaar" Van Rompuy: "Exit Grieken uit eurozone onbespreekbaar" - 05/09/11
  • Griekse crisis kost België uitvoer - 07/09/11
  • Trichet: "Grieken hebben meer tijd gekregen" Trichet: "Grieken hebben meer tijd gekregen" - 05/09/11

    Nuttige links

  • De werking van de EU
  • Het Europees Parlement
  • De Europese Commissie
  • De portaalsite van de EU

    meer over

    • Economische crisis
    • Griekenland
    • Europese Unie
  • Europese monsterboete doet Wetstraat panikeren
  • "Onderhandelingen overname Tuerlinckx lopen positief"
  • "Spaanse banken moeten tot 10 miljard extra opzijzetten"
  • Griekse schulden mogelijk opnieuw kwijtgescholden

Aan het laden...

    De Morgen.be

  • RSS (wat is RSS?)
  • De Morgen op Facebook
  • De Morgen Nieuwsbrieven
  • Toevoegen aan Google

     

  • Surf naar m.demorgen.be
  • De Morgen als homepagina
  • Raadpleeg het archief
  • Telex

    De krant

  • Abonneer je
  • Info ivm abonnementen
  • Online krant
  • iPad

    Over De Morgen

  • contacteer ons
  • adverteren op DeMorgen
  • vacatures
  • partnersites

© 2013 De Persgroep Digital - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.

Volg het nieuws op onze zustersite in Nederland www.volkskrant.nl.

  • http://the-acap.org/acap-enabled.php
  • Disclaimer CIM Internet
  • Mediargus
  • Reprocopy