19/08/10 13u30
Eurocommissaris voor Monetaire Zaken Olli Rehn
De Europese Commissie laat zich erg tevreden uit over de inspanningen die Griekenland tot nu toe heeft geleverd om zijn overheidsfinanciën weer op orde te krijgen. Ondanks verschillende mogelijkheden tot verbetering, gaat ze de landen van de eurozone daarom voorstellen een nieuwe schijf van de beloofde noodhulp vrij te maken.
"Griekenland is erin geslaagd een indrukwekkende budgettaire sanering door te voeren tijdens de eerste helft van 2010 en heeft snelle vooruitgang geboekt in de omvangrijke structurele hervormingen die het had aangevat", benadrukt eurocommissaris voor Monetaire Zaken Olli Rehn. Zo daalde het tekort op de begroting de voorbije zes maanden met maar liefst 46 procent en werd ook op de uitgaven 16,9 procent bespaard.
Toch zijn alle risico's nog niet van de baan, waarschuwt de Commissie. De belangrijkste uitdaging blijft het vrijwaren van voldoende financiële stabiliteit in de banksector, maar ook de op til zijnde structurele hervormingen zijn nog niet rond. En hoe dan ook zal Athene de rest van het jaar de vinger op de knip moeten houden.
Een combinatie van de financiële crisis en een ontspoorde begroting maakte het de Grieken in de eerste maanden van 2010 knap lastig. Om een domino-effect te vermijden, beloofden de landen van de eurozone en het Internationaal Muntfonds (IMF) 110 miljard euro financiële steun.
Een eerste schijf van 20 miljard werd al overgemaakt. De tweede zal vermoedelijk 9 miljard euro bedragen. Tijdens een ontmoeting op 7 september moeten de betrokken ministers van Financiën het licht wel nog definitief op groen zetten. (afp/adv)