Kathryn Bigelow: de eerste vrouw die een Oscar wint voor beste regie

08/03/10, 10u37

Kathryn Bigelow schrijft filmgeschiedenis. Ze is de eerste vrouw die een Oscar wint voor de beste regie.

  • James Cameron regisseur van Avatar en ex van Kathryn Bigelow, doet alsof hij haar gaat wurgen nadat Bigelow zes van de negen oscarnominaties verzilverde en hijzelf maar drie minder belangrijke.
    James Cameron regisseur van Avatar en ex van Kathryn Bigelow, doet alsof hij haar gaat wurgen nadat Bigelow zes van de negen oscarnominaties verzilverde en hijzelf maar drie minder belangrijke.
  • Bigelow werkt met onbekende acteurs voor de film The Hurt Locker. Hoofdrolspeler Jeremy Renner kon zijn oscarnominatie niet verzilveren.
    Bigelow werkt met onbekende acteurs voor de film The Hurt Locker. Hoofdrolspeler Jeremy Renner kon zijn oscarnominatie niet verzilveren.
  • In Point Break (1991) werkt Bigelow met supersterren Keanu Reeves en Patrick Swayze
    In Point Break (1991) werkt Bigelow met supersterren Keanu Reeves en Patrick Swayze
  • Bigelow viert haar Oscarsucces met Meryl Streep
    Bigelow viert haar Oscarsucces met Meryl Streep
  • Bij de uitreiking van de Oscar voor beste regie werd Bigelow overmand door emoties
    Bij de uitreiking van de Oscar voor beste regie werd Bigelow overmand door emoties
  • Met producer / scenarist Mark Boal
    Met producer / scenarist Mark Boal
Zonder iets te vertellen over de kwaliteit van de film (hij is écht wel heel goed) was het een beetje een verrassing dat Kathryn Bigelow genomineerd werd als beste regisseur. Ze maakt al films sinds 1979 en werd nooit eerder opgemerkt door de Academy Awards. Dat ze nu met negen nominaties de strijd aanging tegen haar ex-man James Cameron (eveneens negen nominaties met Avatar) maakte deze 82e editie van de Oscars extra spannend.

Bom-experten
The Hurt Locker volgt een groep bom-experten in Irak. Wanneer een bom te gevaarlijk is voor de gewone ontmijners, komt deze groep experten in actie. Scenarist Mark Boal trok een tijdje op met de soldaten op wiens ervaringen de film gebaseerd is. Zij noemen de stress die gepaard gaat met het onschadelijk maken van bommen 'the hurt locker'.

Ondraaglijk spannend
The Hurt Locker is gefilmd met de camera op de schouder, voor het grootste deel in de woestijnen van Jordanië bij temperaturen die de 50 graden benaderen en ziet eruit als een journalistiek product. Toch wordt de film aangeprezen als 'ondraaglijk spannend' en een 'ode aan het heldendom'.

Onbekende acteurs
Bigelow draaide de film met onbekende acteurs en stond zelf in voor een deel van de financiering om de de eindcontrole over de montage te behouden.
Hoofdrolspeler Jeremy Renner werd genomineerd als beste acteur, maar kon zijn nominatie niet verzilveren.

Extreem verlegen
Kathryn Bigelow is geboren in 1951 in San Carlos in Californië. Haar vader had een verffabriek, haar moeder was bibliothecaresse. De regisseur herinnert zich dat ze als kind extreem verlegen was. Ze volgde kunstschool in San Francisco en ontwikkelde zich als een zeer getalenteerd schilder, maar later ging haar interesse uit naar film.

Vampierenfilm
Ze debuteert in 1978 met de kortfilm The Set Up en het duurt tot 1982 voor ze met The Loveless haar eerste langspeelfilm en meteen ook het debuut van Willem Defoe inblikt. Near Dark is (1989) is een vampierenfilm, maar ze geeft haar visitekaartje pas echt af met Point Break (1991) met supersterren Keanu Reeves en Patrtick Swayze.

Entertainment
Bigelow, die aan kllimmen en diepzeeduiken doet, maakt zeer indringende films die bol staan van actie en spanning. Vaak zit er een morele of politieke ondertoon in de verhalen die ze vertelt, maar ze vraagt aan de kijker om haar films te zien als entertainment, niet als een statement.

Eerste vrouwelijke winnaar
Bigelow is de eerste vrouw in de 82-jarige geschiedenis van de Academy Awards die de Oscar voor beste regie wint. Ze was de vierde vrouw die genomineerd werd voor de prijs. Sofia Coppola, Jan Campion en Lina Wertmuller gingen haar voor. Niet meer dan 7 procent van de 250 grootste films die dit jaar in de Verenigde Staten zijn gemaakt, is geregisseerd door een vrouw.

Zelf blijft Kathryn Bigelow nogal koeltjes over het feit dat ze de eerste vrouw is die deze prijs wint. "Ik ben gefascineerd door sterke vrouwen, maar ik word evenzeer geïnspireerd door mannen. Ik lig er niet van wakker of een Oscar naar een man of een vrouw gaat."

Toen ze de prijs voor beste regisseur in ontvangst nam (vijf minuten voor ze weer het podium opmocht voor de Oscar voor beste film) werd ze overmand door emoties. "Ik draag deze film op aan alle soldaten in Irak en Afghanistan en ik hoop dat ze allemaal veilig weer thuis komen." (ee)

Films geregisseerd door Kathryn Bigelow

- The Hurt Locker (2008)
- Mission Zero (2007)
- K19 The Widowmaker (2002)
- The Weight of Water (2000)
- Strange Days (1995)
- Point Break (1991)
- Blue Steel (1989)
- New Order: Substance (1989)
- Near Dark (1989)
- The Loveless (1982)
- The Set Up (1978)
mailIcon print | Meer bookmarks |
Aan het laden...