Meer jobs of meer Standard & Poor's?

16/01/12, 06u47
  •  Werkgelegenheid, dat had de rode draad moeten zijn in de nieuwsjaarsspeeches  
Sinds de financiële crisis in 2008 uitbrak, keerden de drie grote kredietbeoordelaars Standard & Poor's (S&P), Moody's en Fitch zich tegen de Europese landen. Geen enkel land ontsnapte aan een kredietverlaging van deze financiële jongens.

Afgelopen vrijdag nam S&P Frankrijk nog zijn felgeliefde AAA-rating af. Telkens komen de ratingagentschappen met dezelfde uitleg: er wordt te weinig bespaard en te weinig overheidsschuld afgebouwd. Naast de ratingverlagingen wist S&P ook te verkondigen dat de kans op een Europese recessie 40 procent bedraagt. Reden: er wordt te veel bespaard door de lidstaten en te weinig ingezet op groeimaatregelen.

Hoe wraakroepend is het niet dat net S&P vindt dat er te veel bespaard wordt. Hun rol in de besparingsrace is verpletterend. Enig lichtpunt is wel dat ze eindelijk inzien dat er ook ingezet moet worden op groei en hervormingen. Elio Di Rupo (PS) verklaart dat hij een hervormingsregering aanvoert. Inhoudelijk komt de premier echter niet verder. Op de nieuwjaarsrecepties die enkele Vlaamse partijen dit weekend hielden waren evenmin zinnige hervormingsplannen op te tekenen.

Werkgelegenheid, dat had de rode draad moeten zijn in de nieuwsjaarsspeeches. Meer mensen aan de slag is de makkelijkste weg naar economisch herstel en welvaart. En daar loopt het fout. De Belgische arbeidsmarkt stevent af op een crash, concludeerde het Leuvense onderzoekscentrum Vives eind vorige week. Het aantal jobs in de privésector daalt en de mismatch tussen vraag en aanbod groeit. Werkgevers vinden geen personeel met de juiste kwalificaties en trekken mede daarom naar het buitenland met nieuwe activiteiten. Jonge afgestudeerden vinden geen job en belanden in het sukkelstraatje van werkloosheid en armoede.

De hervorming van de arbeidsmarkt is een langetermijnproject en complexe materie. De huidige wetten zijn afgestemd op de 18de eeuw, toen de meerderheid van de mensen nog in landbouw of industrie werkte. Vandaag evolueren we steeds meer naar een kenniseconomie waarop het beleid aangepast moet worden. Om meer mensen aan de slag te krijgen en hen meer loon voor werken te gunnen.

Hebzuchtige bankiers en lakse ratingagentschappen hebben de crisis veroorzaakt. Politici moeten dat meermaals herhalen. Maar ze mogen het niet langer als excuus gebruiken om zelf niet in actie te schieten. Het regeerakkoord voorziet al enkele hervormingen op de arbeidsmarkt. Deze moeten versneld uitgevoerd worden en uitgebreid met nog meer en betere ingrepen. Anders zal het op het eind van de rit toch weer S&P zijn dat ons land de les komt lezen.
 
An Goovaerts
Chef binnenland
mailIcon print | Meer bookmarks |
Aan het laden...

Jouw gedachte?

De beste gedachten verschijnen in de krant

Aan het laden...
<spring:message code='commonMessages.loading' />