Bordeaux staat dan wel vooral bekend om zijn rode wijnen (89 procent van de wijngaarden zijn met blauwe druiven aangeplant), toch is witte bordeauxwijn niet te onderschatten. Een glaasje wit doet het immers prima als aperitief, maar komt ook enorm tot zijn recht bij een zomerse maaltijd.
Eén regio, drie druivenrassen
Drie witte druiven maken de dienst uit in Bordeaux. Het meest verspreid is sémillon, die wordt gebruikt in zowel droge als zoete witte wijnen. Hij smaakt rond en schittert doorgaans pas na enkele jaren rijping. Het meest bekend én dominant in het karakter van jonge(re), droge wijnen is sauvignon blanc. Met geuren en smaken van citrus, wit fruit en bloempjes, vult sauvignon blanc het rijke karakter van sémillon perfect aan. De derde meest gebruikte druif heet muscadelle, waarvan wijnbouwers en -drinkers het geweldige aroma appreciëren, dat heel sterk aan pure druiven doet denken.
Witte wijn kan je bewaren
De meeste droge witte bordeaux smaakt het best één tot drie jaar na de oogst. Maar sommige witte wijnen kunnen, net zoals rode wijnen, zeer mooi verouderen op fles. Dat is zeker het geval met witte wijn uit de appellations Graves en Pessac Léognan. Voor dat doel verblijven deze wijnen meestal een tijd op eiken vaten. In hun 'jeugd' zijn ze al zeer te genieten, maar met de jaren winnen dergelijke wijnen aan complexiteit. De leeftijd van de wijn kan je overigens niet alleen afleiden uit de aroma's en de smaak. Een lichtgele droge bordeaux met groene reflecties is maar één of twee jaar oud. Des te geler hij wordt, des te ouder hij is. Een strogele kleur wijst normaal op een leeftijd van tien jaar of meer.
Witte wijn met kaas
Nog heel vaak wordt bij kaas rode wijn geschonken. Deze match kan werken, maar in de meeste gevallen is een droge witte wijn veel lekkerder. Hou je bijvoorbeeld van geitenkaas die niet al te smeuïg is, probeer dan eens een witte Côtes de Blaye, bekend om hun geparfumeerde aroma's. Bij kazen van het type Camembert of Brie schenk je bij voorkeur een lichte sauvignon blanc, uit Entre-Deux-Mers bijvoorbeeld.

© 2013 De Persgroep Digital - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.
Volg het nieuws op onze zustersite in Nederland www.volkskrant.nl.