Vier dagen na de openingswedstrijd tussen Polen en Griekenland is ook voor medeorganisator Oekraïne het EK 2012 nu écht begonnen. In Kiev wonnen Shevchenko en co met 2-1 van het Zweden van Zlatan Ibrahimovic. Door de puntendeling in de topaffiche tussen Frankrijk en Engeland eerder op de avond wipt Oekraïne naar de leiding in groep D.
De sfeer in het Olympisch stadion van Kiev verraadde de grote honger van de Oekraïense fans naar die eerste wedstrijd van hun team en werkte ook aanstekelijk op de spelers. Van zodra de geelhemden de bal veroverden, volgde er vrijwel onmiddellijk een rush naar voren. Bleven de kansen aanvankelijk uit, dan stapelden die zich gaandeweg de eerste helft in sneltempo op. Shevchenko, Voronin, Konoplyanka en Yarmalenko zagen hun doelpogingen gestuit of nipt naast gaan. Aan de overzijde ontbond Zlatan Ibrahimovic tot tweemaal toe zijn duivels. Een voorzet na knappe dribbel werd nog ontzet door de thuisdefensie, maar naar het einde van de eerste helft was 'Big Z' er wel heel dicht bij. De lange Zweed knikte een perfecte voorzet van Elm overhoeks naar doel, maar zag zijn poging via de paal naast gaan: 0-0 halfweg.
Zlatan
Meteen na rust trokken de Zweden de aanvallende registers open. Een eerste poging van Rosenberg werd knap door Selim afgeblokt. Toen diezelfde Selim wat later naar de kant moest voor verzorging was het wel raak voor de Zweden. Toivonen vond op rechts Larsson. Diens voorzet werd door Kallstrom rustig gecontroleerd en zijn pass was een kolfje naar de hand van Zlatan: 0-1. Oekraïne leek niet aangeslagen door de tegentreffer en ging meteen op zoek naar de gelijkmaker. Die kwam er al na vier minuten. Wie anders dan Shevchenko knikte de perfecte voorzet van Yarmolenko voorbij Isaksson in doel: 1-1 en alles over te doen.
Kookpunt
Good old Shevchenko voerde het Olympisch stadion in de 62e minuut helemaal naar het kookpunt. De 35-jarige spits dook sluw voor Zlatan op aan de eerste paal bij een hoekschop van Yarmolenkov en liet Isaksson een tweede keer kansloos: 2-1. De Zweedse bondscoach Erik Hamrén bracht met Svensson en Wilhelmson vers bloed. De gewezen Anderlecht-speler bedankte met een mooie rush over links, maar vond Pyatov op zijn weg. Diezelfde Pyatov stond, weliswaar met een gelukje, ook op de juiste plaats toen Ibrahimovic van aan de rand van de zestien een kanonskogel op doel vuurde. De beste kans was voor de laatste minuut van de reguliere speeltijd. Ibrahimovic zette Elmander heerlijk op weg naar Pyatov, maar diens schot ging hard over doel.
Koppositie
Oekraïne pakt zo de koppositie in groep D. Zweden moet vrijdag tegen Engeland meteen vol aan de bak wil het de kansen op de tweede ronde gaaf houden.

© 2013 De Persgroep Digital - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.
Volg het nieuws op onze zustersite in Nederland www.volkskrant.nl.