terug naar DeMorgen
Aanmelden Welkom | Afmelden
 
  • RSS
  • video
  • foto
  • tv
  • online krant
  • lezersservice
  • abonnement
De Morgen
  • Nieuws
  • Sport
  • geld
  • Muziek
  • Opinie
  • Planet Watch
  • Technocity
  • Magazine
  • cultuur & media

  • Binnenland
  • Buitenland
  • Wetenschap
  • Gezondheid
  • opmerkelijk
dossier

Joegoslaviëtribunaal

Proces tegen Jean-Pierre Bemba van start in Den Haag

22/11/10, 15u42
© ap. Jean-Pierre Bemba.

Voor het Internationaal Strafhof in Den Haag is deze namiddag het proces tegen de voormalige Congolese vicepresident Jean-Pierre Bemba gestart. Bemba, die onschuldig pleit, wordt beschuldigd van oorlogsmisdaden in Centraal-Afrika. Verwacht wordt dat het proces enkele maanden zal duren.

Bemba wordt beschuldigd van moorden, verkrachtingen en plunderingen tussen oktober 2002 en maart 2003, begaan door mannen van zijn militie, de Mouvement de Libération du Congo (MLC).

De militieleden werden naar Centraal-Afrika gestuurd om het regime van president Ange-Félix Patassé te ondersteunen. Daarnaast wordt hij ook vervolgd voor oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid. Volgens het openbaar ministerie zouden ze gedurende vijf maanden mannen, vrouwen en kinderen verkracht hebben. Iedereen die weerstand bood werd gedood.

Regime van angst
"De troepen van MLC introduceerden een regime van angst onder de bevolking van Centraal-Afrika, in de hoop om zo de tegenstanders te destabiliseren", zo luidt het volgens de aanklagers. Bemba, die in april 2008 in Brussel werd opgepakt en die een levenslange celstraf riskeert, zou op de hoogte zijn geweest van de misdaden begaan door zijn troepen.

"Dit proces heeft een voorbeeldfunctie, militaire leiders die hun troepen misdaden laten begaan moeten weten dat ze vervolgd kunnen worden", zo luidt het bij het strafhof.

Volgens de verdediging van Bemba hebben de troepen "gevochten onder de Centraal-Afrikaanse vlag". "Het zijn de Centraal-Afrikaanse autoriteiten die instonden voor de leiding en de discipline van de troepen", aldus Aimé Kilolo, een van de advocaten van de voormalige vicepresident. (afp/adb)

mailIcon print | Meer bookmarks |
Aan het laden...
dossier

Joegoslaviëtribunaal

Lees het volledig dossier »

    verwant nieuws

  • Internationaal Strafhof mag Jean-Pierre Bemba berechten Internationaal Strafhof mag Jean-Pierre Bemba berechten - 19/10/10
  • Bemba kan berecht worden voor het ICC Bemba kan berecht worden voor het ICC - 19/10/10
  • VN dreigt verkrachters Congo voor oorlogsmisdaden te vervolgen VN dreigt verkrachters Congo voor oorlogsmisdaden te vervolgen - 31/08/10

    Nuttige links

  • Greenpeace
  • Verenigde Naties
  • Human Right Watch
  • Liga voor Mensenrechten
  • Amnesty International Vlaanderen

    meer over

    • Internationaal Strafhof
    • Nederland
    • Mensenrechten
    • Den Haag
    • Congo
  • Wrakingsverzoek Taylor afgewezen
  • "Vrijspraak Congolese militieleider is zware klap voor slachtoffers"
  • Strafhof komt met eerste vonnis massamoord Congo
  • ICC-aanklagers: "Saif al-Islam Kadhafi mag in Libië berecht worden"

Aan het laden...

    De Morgen.be

  • RSS (wat is RSS?)
  • De Morgen op Facebook
  • De Morgen Nieuwsbrieven
  • Toevoegen aan Google

     

  • Surf naar m.demorgen.be
  • De Morgen als homepagina
  • Raadpleeg het archief
  • Telex

    De krant

  • Abonneer je
  • Info ivm abonnementen
  • Online krant
  • iPad

    Over De Morgen

  • contacteer ons
  • adverteren op DeMorgen
  • vacatures
  • partnersites

© 2013 De Persgroep Digital - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.

Volg het nieuws op onze zustersite in Nederland www.volkskrant.nl.

  • http://the-acap.org/acap-enabled.php
  • Disclaimer CIM Internet
  • Mediargus
  • Reprocopy