Lander Deweer −
03/01/12, 08u58
Vijftien albums gingen meer dan 100.000 keer over de toonbank, met Adeles 21 als koploper.
© ap
Ook al bleef de digitale verkoop verder stijgen, voor de algehele albumverkoop was 2011 een slecht jaar voor de Britse muziekindustrie. Dat blijkt uit de nieuwe cijfers van de British Phonographic Industry (BPI).
De verkoop van cd's daalde in 2011 met 13 procent tot 86,2 miljoen exemplaren. In het algemeen werden 6 procent minder albums verkocht dan in 2010. BPI wijt de daling aan piraterij en een gebrek aan daadkracht van de Britse regering. "Terwijl andere landen positieve stappen ondernemen om hun creatieve sector te beschermen, duurt het te lang vooraleer onze regering de piraterij aanpakt", zei Geoff Taylor, CEO van BPI. "Groot-Brittanniƫ is als muziekmarkt al achter Duitsland gevallen en tenzij er eindelijke beslissingen genomen worden, zal het er in 2012 niet op vooruitgaan."
Enig lichtpunt: in 2011 werden in het Verenigd Koninkrijk 26,6 miljoen digitale albums verkocht. Dat is 24 procent meer dan het jaar voordien. Vijftien albums gingen meer dan 100.000 keer over de toonbank, met Adeles 21 als koploper. Ter vergelijking: in 2007 werden 6,2 miljoen digitale albums aan de man gebracht.
Niettemin bleven cd's ook in 2011 oppermachtig: ze verkochten drie keer meer dan hun digitale tegenhanger. Opvallend is ook de verdere stijging in het aantal singles: 177,9 miljoen tegenover 86,6 miljoen in 2007. Dat past in het veranderende koopgedrag van de consument, meer op singles dan op albums gericht.
Eerder raakte bekend dat de albumverkoop in de Verenigde Staten in 2011 opveerde. Volgens marktonderzoeker Nielsen Soundscan werden het afgelopen jaar 3 procent meer muziekalbums verkocht dan in 2010. Dat albums meer dan vroeger digitaal worden verkocht, wordt ook in Belgiƫ opgemerkt. Van Adele bijvoorbeeld werden al 20.000 albums gedownload, van Selah Sue zo'n 10.000.